Polskie Tradycje Intelektualne                
Logowanie  Rejestracja
MENU
Kalendarium polskiej myśli politycznej
Myśliciel miesiąca
Zapowiedzi
Wiosenne nowości w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej hits: 2530
W najbliższych tygodniach trafią do sprzedaży kolejne tomy w serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej - dzieła Zygmmunta Balickiego, Adama Wawrzyńca Rzewuskiego, Józefa Szujskiego i Leszka Gembarzewskiego.

Premiery w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej - jesień 2008 hits: 2332
Ośrodek Myśli Politycznej przygotowuje kolejne tomy w serii prezentującej najważniejszych polskich myślicieli minionych stuleci. Jesienią ukażą się m.in. wybór pism wybitnego kaznodziei i kontrowersyjnego krytyka tradycji rewolucyjnej i powstańczej Hieronima Kajsiewicza (1812-1873), oraz "Konfederacja i rokosz" - poświęcona rozwiązaniom ustrojowym I RP znakomita praca czołowego przedstawiciela warszawskiej szkoły historycznej Aleksandra Rembowskiego (1847-1906).

Konferencja o tradycjach polskiej geopolityki hits: 3151
W piątek 17 października w sali konferencyjnej Herbewa (ul. Lubelska 29 w Krakowie, VI piętro) odbędzie się konferencja „Tradycje polskiej geopolityki”, będąca częścią programu Ośrodka Myśli Politycznej i Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera pt. „Polskie Tradycje Intelektualne”. Współorganizatorem sesji jest Narodowe Centrum Kultury.

Wkrótce: premiery w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej hits: 2302
Ośrodek Myśli Politycznej szykuje kolejne tomy w serii prezentującej dokonania najważniejszych polskich myślicieli politycznych minionych stuleci. Wśród nich znajdują się m.in.: Tom XXVI – Leszek Gembarzewski "Monarchia narodowa" Tom XXVII – Hieronim Kajsiewicz "O duchu rewolucyjnym" Tom XXVIII – Aleksander Rembowski "Konfederacja i rokosz" Tom XXIX – Julian Klaczko "Dwaj kanclerze. Studia dyplomatyczne"

Plany na 2009: "Pamiętniki" Pawła Popiela i "Wędrówki umysłowe" Henryka Rzewuskiego hits: 2158
OMP przygotowuje kolejne edycje klasycznych prac polskich myślicieli XIX wieku. Wśród książek przewidzianych do publikacji w 2009 r. w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej są m.in. "Pamiętniki" Pawła Popiela i "Wędrówki umysłowe" Henryka Rzewuskiego, ukazujące stanowiska dwóch niezwykle ważnych dla polskiego konserwatyzmu autorów, należących zarazem do najbardziej kontrowersyjnych postaci swej epoki. Wkrótce więcej szczegółów.

Zaproszenie: „Geopolityka i zasady” - konferencja poświęcona myśli Adolfa Bocheńskiego, organizowana w ramach obchodów stulecia jego urodzin hits: 2463
Ośrodek Myśli Politycznej w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Adolfa Bocheńskiego (1909-1944), jednego z najwybitniejszych myślicieli II RP i bohatera wojennego, przygotował we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Fundacją Pamięć i Tożsamość program PAŃSTWO, GEOPOLITYKA, ZASADY - IDEE I DZIAŁALNOŚĆ ADOLFA BOCHEŃSKIEGO. W jego ramach 5 czerwca w Krakowie odbędzie się konferencja „Geopolityka i zasady. Znaczenie i aktualność myśli Adolfa Bocheńskiego”. Ukaże ona dorobek tego znakomitego myśliciela na szerokim tle polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku.

Supiński, Spasowicz, Zdziechowski, Miłkowski, Popiel, Rzewuski i Tarnowski - w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej hits: 2198
Ośrodek Myśli Politycznej przygotowuje do druku kolejne tomy w serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej. W najbliższych miesiącach ukażą się wybory pism Józefa Supińskiego i Włodzimierza Spasowicza ("Liberalizm i narodowość") oraz klasyczne prace Zygmunta Miłkowskiego "Rzecz o obronie czynnej i skarbie narodowym" i Mariana Zdziechowskiego "Od Petersburga do Lenigradu". Trwają także prace nad wydaniem "Pamiętników" Pawła Popiela i tomu z dziełami Henryka Rzewuskiego - "Wędrówki umysłowe" i "Mieszaniny obyczajowe". Szykowany jest również wybór pism Stanisława Tarnowskiego "Królowa Opinia".

Konferencja o idei władzy w polskiej tradycji politycznej hits: 2479
Ośrodek Myśli Politycznej organizuje w październiku 2009 roku konferencję poświęconą idei władzy w polskiej tradycji politycznej. Uczeni z czołowych polskich uniwersytetów i instytucji badawczych ukażą panoramę polskiej myśli i praktyki politycznej od Średniowiecza po wiek XX. Przygotowane z okazji konferencji teksty zostaną wydane w serii Polskie Tradycje Intelektualne. Ukaże się także antologia klasycznych tekstów polskich myślicieli poświęconych idei władzy. Więcej...

 hits: 2080
Wiosną 2010 r. w Bibliotece Myśli Politycznej ukaże się wznowienie jednej z najbardziej cenionych książek o I RP - "Złotej demokracji" prof. Janusza Ekesa. Wkrótce więcej szczegółów.
Trwają prace nad 10. tomem w serii "Polskie Tradycje Intelektualne" pt. "Geopolityka i zasady". Znajdą się w nim szkice badaczy myśli politycznej i historyków, związanych z krakowskimi, warszawskimi i wrocławskimi uczelniami. Ukazują one różne aspekty myśli Adolfa Bocheńskiego (1909-1944), prezentując jego dorobek na tle refleksji politycznej II RP i wskazując na żywotność wielu jego idei i koncepcji również po wojnie i w III RP. Wśród autorów są m.in. prof. Krzysztof Kawalec, prof. Rafał Habielski, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, dr hab. Arkady Rzegocki, dr hab. Marek Kornat, Piotr Bajda, Krzysztof Mazur, Maciej Zakrzewski, dr Piotr Koryś. Planowana premiera książki: luty 2010.

W przygotowaniu: książka o idei władzy w polskiej tradycji politycznej hits: 1910
Już niebawem ukaże się tom z tekstami współpracujących z OMP historyków i politologów, analizujących problematykę władzy politycznej w refleksji polskich myślicieli politycznych (od I RP po wiek XX) i praktyczne dylematy związane z rządzeniem państwem polskim w różnych okresach jego historii. Wśród autorów są m.in. prof. Janusz Ekes, prof. Tomasz Gąsowski, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, prof. Krzysztof Kawalec, prof. Maciej Marszał, dr Michał Łuczewski. Książka ukaże się w serii "Polskie Tradycje Intelektualne".

Konferencja o idei narodu - zapowiedź hits: 2245
15 października 2010 r. odbędzie się w Krakowie interdyscyplinarna konferencja naukowa Ośrodka Myśli Politycznej i Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Mięzynarodowych UJ na temat dokonującej się w ciągu wieków (od I RP do XX wieku) ewolucji rozumienia tego, czym jest polska wspólnota polityczna i polska tożsamość narodowa.

Konferencja "Polska Solidarności" - Kraków, 19 listopada 2010 hits: 2054
19 listopada odbędzie się konferencja OMP poświęcona tradycji solidarnościowej i towarzyszącym jej kontrowersjom - głównie tym ideowym, politycznym jedynie bowiem wówczas, gdy są pochodną sporów ideologicznych, jakie się z ową tradycją wiążą. Analizowane będą koncepcje powstałe w łonie "S" i jej współpracowników na początku lat 80-tych, ale także dyskusje na ich temat toczone po 1989 r. Wszystko po to, aby odpowiedź na pytanie, czy tradycje solidarnościowe wywarły trwały wpływ na polską myśl polityczną i stały się fundamentem polskiej polityczności, czy też mają walor głównie historyczny.

Konferencja "Polska czyli…? Idee wspólnoty politycznej i tożsamości narodowej w polskiej tradycji intelektualnej" - program hits: 2215
Konferencja "Polska czyli…? Idee wspólnoty politycznej i tożsamości narodowej w polskiej tradycji intelektualnej" ma pogłębić i spopularyzować wiedzę o tym, jak w ciągu wieków ewoluowało rozumienie tego, czym jest polska wspólnota polityczna i polska tożsamość narodowa, jak je definiowali myśliciele różnych epok, jakie kontrowersje towarzyszyły ich koncepcjom, a także, jak owe koncepcje były wcielane w życie i jaką miały recepcję społeczną.

Niebawem w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej – pisma Łukasza Górnickiego hits: 1892
Już w styczniu ukaże się kolejny tom w serii prezentującej dokonania polskich klasyków. Tym razem wydamy dwie prace wybitnego myśliciela XVI wieku, Łukasza Górnickiego (1527-1603), „Droga do zupełnej wolności” i „Rozmowa o elekcji, o wolności, o prawie i obyczajach polskich”.

Majowa premiera w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej - Stanisław Tarnowski "Królowa opinia" hits: 1661
W maju ukaże się wybór pism czołowego przedstawiciela krakowskich Stańczyków, ukazujący konserwatywną refleksję o dziewiętnastowiecznej polityce, ówcześnie dominujących ideologiach i głównych dylematach politycznych Polaków pod zaborami – sprawie niepodległości, stosunku do zaborców, świadomości narodowej i konfliktach społecznych. To po "Z doświadczeń i rozmyślań" i "Pisarzach politycznych XVI wieku" kolejna książka Stanisława Tarnowskiego wydana przez OMP.

OMP wyda wybór pism Macieja Starzewskiego hits: 1755
Ośrodek Myśli Politycznej przygotowuje wydanie pism Macieja Starzewskiego (1891-1944), jednego z czołowych filozofów prawa II RP. Ukaże się on w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej. Redaktorem merytorycznym tomu jest prof. Bogdan Szlachta. Premiera przewidziana jest na jesień.

OMP wyda kolejną książkę Władysława Konopczyńskiego hits: 1724
Dzięki zgodzie Rodziny prof. Władysława Konopczyńskiego, Ośrodek Myśli Politycznej wyda kolejne po wyborze pism "O wartość naszej spuścizny dziejowej" dzieło tego wybitnego historyka i myśliciela. Tym razem opublikujemy "Polskich pisarzy politycznych XVIII wieku".

Punkty zwrotne: największe błędy i dylematy polityczne w dziejach Polski (konferencja OMP, 25 XI 2011) hits: 2266
Zapraszamy do udziału w konferencji Ośrodka Myśli Politycznej, w której o największych błędach - tych faktycznych i tych niesłusznie wytykanych - w dziejach politycznych Polski będą dyskutować m.in. dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, prof. Tomasz Gąsowski, prof. Rafał Habielski.

Pisma Jana Stanisława Łosia w serii klasyków polskiej myśli hits: 1909
Wśród wielu tomów pism polskich myślicieli, których Ośrodek Myśli Politycznej wyda w serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej, znajduje się wybór pism Jana Stanisława Łosia, zawierający poświęcone sprawie ukraińskiej wspomnienia, listy i teksty tego cenionego w II RP znawcy tej problematyki. To rezultat kolejnego już projektu badania i popularyzacji polskiej myśli, podjętego przez OMP we współpracy z wrocławskim ośrodkiem akademickim. Pomysładowcami i twórcami tomu są bowiem prof. Maciej Marszał i dr Sylwia Wójtowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zaproszenie: konferencja o realizmie politycznym w PRL hits: 1813
Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na konferencję naukową Różne wymiary realizmu politycznego w ,,Polsce Ludowej”, która odbędzie się 11 czerwca (poniedziałek) w Krakowie (Collegium Maius, Sala im. Michała Bobrzyńskiego, ul. Jagiellońska 15)

Ośrodek Myśli Politycznej zaprasza na konferencję Temat polemiki: Polska (Kraków, 26 X 2012) hits: 1706
Odwoływaniu się w toczonej dziś debacie publicznej do wielu sporów z minionych stuleci polskiej historii jako punktów odniesienia dla współczesnych konfliktów i dylematów, nie towarzyszy na ogół pogłębiona wiedza na temat owych przywoływanych wydarzeń i zjawisk. Zarazem to szukanie analogii historycznych wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na zakorzenienie obecnych polskich sporów intelektualnych i politycznych w rodzimej tradycji. Wychodząc mu naprzeciw a zarazem pragnąc, aby dokonywało się z większą dbałością o znajomość rzeczywistego przebiegu i znaczenia sporów z przeszłości służących jako odniesienie dla bieżących dyskusji, a także ze świadomością istnieniach innych, równie znaczących, a zapomnianych bądź lekceważonych, Ośrodek Myśli Politycznej przygotował projekt badawczo-edukacyjno-wydawniczy „Polskie batalie o Polskę. Najważniejsze spory ideowo-polityczne w polskiej historii”. W jego ramach 26 października odbędzie się w Krakowie konferencja Temat polemiki: Polska.

Zapraszamy na konferencję o Powstaniu Styczniowym (25 I 2013) hits: 2610
25 stycznia odbędzie się w Krakowie konferencja Ośrodka Myśli Politycznej i Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ "Powstanie Styczniowe i jego miejsce w polskiej tradycji politycznej". Zapraszamy do udziału.

Konferencja: Między realizmem a narodową apostazją. Orientacja prorosyjska w polskiej myśli politycznej XIX i XX w.  hits: 3964
Zapraszamy na konferencję poświęconą orientacji prorosyjskiej w polskiej myśli politycznej XIX i XX w. (Kraków, 18 IV 2013).

Dyskusja: Czy Polską należy rządzić batem? (Kraków, 4 listopada) hits: 976
Ośrodek Myśli Politycznej i Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ zapraszają na dyskusję z cyklu „Czas na II RP” pt. „Czy Polską należy rządzić batem? Spory o politykę i władzę w II Rzeczpospolitej (i zapowiedź III RP?)”. Odbędzie się ona w Krakowie, 4 listopada (początek o 18.00) w Collegium Novum, ul. Gołębia 24. W dyskusji wezmą udział: dr Rafał Matyja (autor m.in. książki Rywalizacja polityczna w Polsce), prof. Bogdan Szlachta (autor m.in. książki Szkice o konserwatyzmie) i dr hab. Artur Wołek (autor m.in. książki Słabe państwo). Spotkanie będzie także promocją książek myślicieli politycznych z czasów II RP, wydanych w serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej, a zwłaszcza wyborów pism Stanisława Estreichera Konserwatyzm krakowski i Macieja Starzewskiego Demokracja i totalizm. Dyskusja jest częścią projektu dofinansowanego ze środków MHP w ramach programu „

Dyskusja: II RP - czy to się mogło udać? (Kraków, 18 listopada) hits: 1720
Ośrodek Myśli Politycznej oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ zapraszają na drugą dyskusję z cyklu , która odbędzie się w Krakowie, 18 listopada, początek o 18.00, w Collegium Novum, przy ul. Gołębiej 24 (sala nr 30). Wezmą w niej udział dr Dariusz Grzybek, prof. Tomasz Gąsowski i prof. Maciej Urbanowski.

Dyskusja: Między Niemcami a Rosją, czyli gorzej być nie mogło? hits: 1677
Zapraszamy na dyskusję o polityce zagranicznej II RP - w środę 10 grudnia w Krakowie.

Kim bylibyśmy bez Włochów i kim przez nich jesteśmy? (Kraków, 10 XII 2015) hits: 905
Zapraszamy na dyskusję (10 XII) o znaczeniu włoskich inspiracji dla polskiej tradycji intelektualnej, polityki i kultury.

Książka Adama Gurowskiego w Bibliotece Myśli Politycznej hits: 579
Ameryka, Europa, Rosja - tom kontrowersyjnego myśliciela politycznego i publicysty w serii Ośrodka Myśli Politycznej